Kas olete märganud akendele kogunevat veeauru? Või tunduvad seinad katsudes märjad? Tegu on kondensatsiooniveega, mis võib kahjustada teie majapidamist.
Kondensatsioonivesi tekib külma ilmaga, kui toas on liiga kõrge õhuniiskuse tase või kui soe õhk puutub kokku külmade pindadega. Külmade pindadega kokku puutudes jahtub soe õhk kiiresti maha ja õhus olev veeaur muutub veetilkadeks. Tagajärjeks on kondensatsioonivesi.
Kondensatsioonivesi on tüütu: see tekib enamasti akendele ja võib segada nähtavust või akna kinni külmutada. Sellistele pindadele kondenseerub liigne veeaur kergemini. Akendele tekib kondensatsioonivesi, kui ümbritsevas õhus on liiga palju niiskust või kui vahe toas ja õues oleva temperatuuri vahel on väga suur. Udused aknad ja libedad klaasuksed annavad samuti märku, et siseruumides olev niiskustase võib teie kodule kahjulikult mõjuda. Kõige levinum liigniiskuse tagajärg on lagedes, seintel, aknaraamidel, kardinatel, kappides ja vähese või olematu õhuvahetusega nurkades esinev must hallitus. Peale selle põhjustab liiga suur õhuniiskus veel värvi ja tapeedi koorumist ning niiskuse kogunemist keldrisse või põrandapindadele.
Kuidas ennetada kondensatsioonivee teket?
Igapäevase pesemise, toiduvalmistamise, riiete kuivatamise ja hingamise tulemusena vabastab inimene päevas umbes 4 liitrit vett. Kui kõik see niiskus jääb tuppa lõksu, imbub see läbi seinte või nõrgub põrandale, kus see enam ringlusse ei pääse ja hakkab kogunema. Niiskus võib koguneda ka ümbritsevatele pindadele, näiteks lakke või akende alla ja mööbliesemete peale.
Kuidas vältida kondensatsioonivee teket? Õige tegutsemise korral pole see sugugi keeruline. Kasutage köögis söögivalmistamise ajal tõmbeventilaatorit ja katke võimaluse korral potid-pannid kaantega. Ärge unustage, et pärast kuuma duši all käimist tuleb märjaks tõmbunud aknad ja muud pinnad ära kuivatada või paigaldada vannituppa tõmbeventilaator, mis tuleks pesemas käies kindlasti tööle lülitada. Veel üks lihtne võimalus kondensatsioonivee ennetamiseks on soetada niiskuseimaja. Need seadmed aitavad vähendada liigset õhuniiskust toas. Niiskuseimajatest on kasu nii vannitoas, köögis kui ka mujal majapidamises, et vähendada kondensatsioonivee teket.